E-bankarstvo
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8 | Nivo: Visoka turistička škola

UVOD
Razvoj informacione I telekomunikacione tehnologije stvorio je uslove za globalizaciju poslovanja. Glavni cilj je postao da se bez obzira na geografske distance što brze I efikasnije povezu klijenti I tokovi informacija.
U uslovima vrlo jake konkurencije gde postepeno nestaju razlike izmedju banaka, investicionih banaka, brokerskih firmi I osiguravajucih kompanija, finansijske organizacije su pod stalnim pritiskom da zadrze korisnike svojih usluga, smanje troškove, upravljaju rizikom I koriste tehnologiju kao izvor konkurentske prednosti.
Publika koju porkiva Internet je ceo svet. Internet je dinamicki medij I omogucava stalno azuriranje informacija. Internet pruza velike mogucnosti za interaktivnu komunikaciju sa publikom.
Komunikacija putem Interneta je masovna, brza I jeftina. Mnogobrojni servisi na Internetu omogucuju da poruka veoma brzo stigne na drugi kraj sveta. Internet je danas najpopularniji I najperspektivniji medij za komunikaciju I prenos informacija. Banke su prvobitno imale odbojnost prema inovacijama koje donosi poslovanje na Internetu, ali su tokom vremena uvidele da to nije prolazni fenomen nego sve više deo poslovne stvarnosti sa jos vecom perspektivom u buducnosti.
Pojava elektronskog novca nametnula je potpuno novu filozofiju u bankarstvu koja se zasniva na elektronskoj razmeni podataka I sredstava koja je pojmovno odredjena kao elektronsko bankarstvo.
U poslednje vreme se javljaju korisnicki zahtevi za boljom kontrolom I upravljanjem finansijama. Internet je omogucio masovni protok informacija I naterao banke da se više pozabave kvalitetom I dostupnoscu informacija. Vrlo malo banaka ce se usuditi da se porekne uticaj Internet tehnologije za svoje poslovanje.
ELEKTRONSKI NOVAC I ELEKTRONSKO BANKARSTVO
Najvece tehnološko dostignuce u razvoju bankarstva je pojava elektronskog novca, a samim tim I elektronskog bankarstva. Novac je u savremenoj intrepretaciji “informacija”.
Elektronski novac se definiše kao specificna “monetarna informacija” koja se putem elektronskih impulsa u “realnom vremenu” prenosi izmedju transaktora koji obavljaju placanja.
Elektronski novac omogucava kupovinu roba I usluga pomocu racunara u okviru komercijalnih racunarskih mreza ili poslovnih bankarskih mreza (npr. SWIFT-a). Jednostavno, elektornski novac u svakodnevnim transakcijama zamenjuje gotovinu I cekove. A opet, poslovnim subjektima omogucava da mimo uobicajnih kanala direktno posluju putem racunarskih mreza.
Velika prednost elektronskog nad obicnim novcem je u tome da je on informacija u racunaru koja moze da se programira. Ova razlika omogucava da elektronski novac postane “pametni” novac u obliku tzv. “pametnih kartica”. Sve je vece korišcenje personalnih racunara u kucama korisnika što je dovelo do pojave homebanking sistema koji omogucavaju raspolaganje finansijskim sredstvima iz kuce, bez odlaska u banku.
Sam elektronski novac u formi “elektronskog novcanika” bazira se na prethodno izvršenim uplatama monetarnih vrednosti koje su registrovane na mikrocipovima elektronskih kartica, a mogu biti upotrebljene za placanje roba I usluga. Postojeci tipov I ovog novca još uvek nisu zakonska sredstva placanja u smislu u kome je to gotov novac, iza koga stoje centralna banka I drzava I koji primaju svi, vec samo onaj krug ucesnika koji je ukljucen u odredjeni aranzman placanja usled cega mogu nastajati znacajni pravni I monetarni problemi.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!